Logo
Cardano Ecosystem

ARZ Digital

01/28/2024

·

17 views


کاردانو چیست؟ همه چیز درباره Cardano و ارز ADA + ویدئو

کاردانو (Cardano) یک شبکه مبتنی‌بر بلاک چین است که ارز دیجیتال آن ADA نام دارد. از این شبکه می‌توان برای انتقال پول دیجیتال و همچنین ثبت قراردادهای هوشمند و ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده کرد. به‌نوعی...

کاردانو چیست؟ همه چیز درباره Cardano و ارز ADA + ویدئو

کاردانو (Cardano) یک شبکه مبتنی‌بر بلاک چین است که ارز دیجیتال آن ADA نام دارد. از این شبکه می‌توان برای انتقال پول دیجیتال و همچنین ثبت قراردادهای هوشمند و ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده کرد. به‌نوعی می‌توان گفت که کاردانو رقیبی برای اتریوم، ایاس و دیگر پلتفرم‌های قرارداد هوشمند محسوب می‌شود.

البته این تعریفی مختصر از کاردانو است و این شبکه جزئیات فنی و ویژگی‌های زیادی دارد که آن را از همتایانش متمایز می‌کند. در این مقاله به‌طور کامل بررسی می‌کنیم که کاردانو چیست و این ویژگی‌ها چه هستند. با ما همراه باشید.

کاردانو چیست؟

کاردانو (Cardano) یک بلاک چین عمومی و غیرمتمرکز و منبع‌باز و یک پروژه ارز دیجیتال است که کوین آن ADA نام دارد. کاردانو امکان اجرای قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند؛ اما به‌لطف معماری چندلایه و مکانیسم اجماع اثبات سهام اختصاصی خود با نام اوروبوروس (Ouroboros)، بسیار مقایس‌پذیرتر و سازگارتر از اتریوم است. اگر بیت کوین نسل اول و اتریوم نسل دوم بلاک چین‌ها باشد، کاردانو خود را نسل سوم بلاک چین‌ها می‌نامد.

به گفته تیم توسعه‌دهنده، کاردانو اولین پروژه مبتنی بر بلاک چین است که با فلسفه علمی و تحقیقات دانشمندان طراحی شده است. کار بر روی این پروژه از سال ۲۰۱۵ آغاز شد و ارز دیجیتال Ada در دسامبر ۲۰۱۷ (آذر ۹۶) به صرافی‌ها عرضه شد.

همانطور که اشاره شد، مانند اتریوم، با استفاده از کاردانو و امکان ایجاد قراردادهای هوشمند، می‌توان روی این بلاک چین برنامه‌های غیرمتمرکز ساخت؛ برنامه‌هایی که هیچ‌کس نمی‌تواند آنها را متوقف کند.

تیم کاردانو هر دو نیاز کاربر و تنظیم‌کننده مقررات را در نظر گرفته است. آنها تلاش می‌کنند تا بین موارد قانونی و حریم خصوصی کاربران ‌تعادل برقرار کنند.

به‌دلیل اینکه بیشتر توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران اولیه این پروژه، ژاپنی هستند و شباهت‌های زیادی با اتریوم دارد، به کاردانو اتریوم ژاپنی هم می‌گویند.

تاریخچه مختصر کاردانو

بنیان‌گذار کاردانو چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) است که خودش یکی از اعضای تیم اتریوم بوده است. سال ۲۰۱۵ این پروژه کلید خورد و به‌مدت دو سال به‌منظور یافتن راه حل‌هایی برای مشکلات اتریوم و بیت کوین، مورد تحقیق و بررسی قرار گرفت. کاردانو توانست با ایجاد فرایندهای جدید در تأیید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک، مسائل مقیاس‌پذیری در بیت کوین و قراردادهای هوشمند در اتریوم را حل کند.

چارلز هاسکینسون، بیت کوین را از نسل اول بلاک چین و اتریوم را از نسل دوم بلاک چین در نظر می‌گیرد. طبق عقیده‌ او، ما به یک نسل سومی از بلاک چین‌ها نیاز داریم که کاردانو این نیاز را برطرف می‌کند.

در حال حاضر سه بنیاد و شرکت زیر روی توسعه کاردانو کار می‌کنند:

 • The Cardano Foundation
 • IOHK
 • Emurgo

به‌جز شرکت‌های بالا، ده‌ها تیم دیگر به‌شکل جداگانه در حال کار روی کد منبع‌باز آن و ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز روی آن هستند.

پس از دو سال تحقیق و آزمایش، در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۷ (۶ مهر ۹۶) شبکه اصلی کاردانو راه‌اندازی و کمی بعد ارز دیجیتال Ada به فهرست بیترکس، بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال آن زمان، اضافه شد.

کاردانو چگونه کار می‌کند؟

برخلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر مانند بیت کوین که از روش ماینینگ یا همان اثبات کار (Proof Of Work) برای حفظ امنیت شبکه و تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کنند، کاردانو از الگوریتم اثبات سهام (Proof Of Stake) بهره می‌برد.

اثبات انجام کار چیست؟

اثبات کار در شبکه ارزهای دیجیتال با بلاک چین جدا،‌ مانند بیت کوین،‌ اتریوم و لایت کوین، یک الگوریتم امنیتی است که با هدف بازدارنگی از حمله به شبکه طراحی شده است. طبق این الگوریتم، افراد داوطلبی به نام «ماینر» با در اختیار قراردادن قدرت پردازش سخت‌افزارهای کامپیوتر خود به شبکه، به حفظ امنیت شبکه کمک می‌کنند و پاداش می‌گیرند.

مفهوم اثبات کار حتی قبل از بیت کوین هم مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ اما ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین، از این تکنیک به شیوه‌ای نوآورانه در ارز دیجیتال انقلابی خود استفاده کرد.

برای کنترل و یا حمله به یک شبکه مبتنی‌بر اثبات کار، یک شخص مجبور است بیش از ۵۱ درصد از کل قدرت پردازش شبکه را در اختیار داشته باشد که در شبکه‌های بزرگی مانند بیت کوین، توجیه اقتصادی ندارد.

اثبات سهام چیست؟

اثبات سهام راه متفاوتی برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌های جدید برای بلاک چین است. در این الگوریتم، افراد برای مشارکت در کار اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایجاد بلاک، باید مقداری از ارز دیجیتال مورد نظر (مثلاً کاردانو) را بخرند و در یک کیف پول به شبکه اختصاص دهند. به این ترتیب می‌توانند در کار تأیید تراکنش‌ها مشارکت‌ کنند و واحدهای جدید ارز دیجیتال (ADA) دریافت کنند. مشارکت‌کنندگان کارمزدهای تراکنش‌های شبکه را برای خود برمی‌دارند.

این روش باعث می‌شود که دیگر برای مشارکت در شبکه نیاز به خرید سخت‌افزارهای گران‌قیمت نباشد. همچنین، اثبات سهام، مقیاس‌پذیری (سرعت و کارمزد تراکنش‌ها) را به‌شدت بهبود می‌بخشد.

با استفاده از اثبات سهام، اگر کسی بخواهد به شبکه حمله کند و کنترل آن را به دست بگیرد، مجبور است بیش از ۵۱ درصد از تمام واحدهای ارز دیجیتال مورد نظر (مثل ADA) را بخرد و به شبکه اختصاص دهد.

خرید ۵۱ درصد از کل واحدهای یک ارز دیجیتال بسیار مشکل است و با استناد به اصل عرضه و تقاضا در بازار تقریباً امکان‌پذیر نیست. اگر کسی بتواند به فرض محال این کار را انجام بدهد، با حمله به شبکه و از بین رفتن امنیت آن، قیمت ارز دیجیتال به‌شدت کاهش پیدا می‌کند و حمله‌کننده خودش ضرر سنگینی را متحمل می‌شود.

در واقع در اثبات سهام، فرد مشارکت‌کننده با اختصاص‌دادن دارایی خود تضمین می‌کند که یک عامل مخرب برای شبکه نیست.

کاردانو چیست؟ همه چیز درباره Cardano و ارز ADA + ویدئو

اوروبروس: اثبات سهامی متفاوت

الگوریتم اثبات سهام کاردانو اوروبروس (Ouroboros) نام دارد. در این الگورتیم، زمان واقعی به دوره‌های زمانی (epochs) تقسیم می‌شود. هر دوره زمانی هم خود به دوره‌های زمانی کوتاه‌تری به نام «اسلات» (Slot) تقسیم می‌شود. این دوره‌های زمانی مانند کارکنان شیفتی در یک کارخانه عمل می‌کنند؛ یعنی زمانی که یک دوره زمانی به پایان می‌رسد، کار دوره زمانی دیگر شروع می‌شود.

در پروژه کاردانو، محدوده زمانی که اسلات‌ها دربرمی‌گیرند متفاوت است و می‌تواند در الگوریتم آن تغییر داده شود.

هر اسلات یک رهبر دارد که به آن رهبر اسلات (SL) می‌گویند. این رهبر را دارندگان واحدهای کاردانو (ADA) با رأی خود در شبکه انتخاب می‌کنند.

این رهبران اسلات مسئول ایجاد و تأیید تراکنش‌های بلوک‌هایی هستند که به بلاک چین کاردانو اضافه می‌شوند. هر رهبر فقط می‌تواند یک بلوک تولید کند. این مکانیسم سبب می‌شود که نتوان در یک دوره زمانی خاص، بیشتر از تعداد خاصی بلاک تولید کرد.

اگر رهبری در یک اسلات که مسئول ایجاد بلوک و تأیید تراکنش‌های آن است، نتواند کار خود را انجام دهد (مثلاً آنلاین نباشد)، آن‌گاه حق تولید بلاک را از دست می‌دهد و پاداشی نمی‌گیرد.

یک یا چند اسلات می‌توانند خالی از بلاک باشند؛ اما بیشتر بلاک‌ها (حداقل ۵۰ درصد) باید طی یک دوره زمانی (epoch) تولید شوند.

تراکنش‌هایی که توسط رهبران اسلات ایجاد شده، توسط تأییدکنندگان ورودی (Input Endorsers) مورد تأیید قرار می‌گیرند. این تأییدکنندگان ورودی، دومین مجموعه از دارندگان سکه هستند که مسئول اجرای پروتکل‌اند.

در یک دوره زمانی مشخص ممکن است از یک تا چندین تأییدکننده وجود داشته باشد. حق رأیی که هرکدام از این تأییدکنندگان برای تأیید تراکنش‌ها دارند، بر اساس تعداد سکه‌هایی است که نگهداری می‌کنند.

یعنی هرچه تعداد سکه‌های ADA که یک فرد دارد بیشتر باشد، می‌تواند حق رأی بیشتری برای تأیید تراکنش‌ها داشته باشد.

برای اطمینان از اینکه نتایج حاصل از تأیید تراکنش‌ها بی طرفانه بوده است، این سیستم رأی‌گیری بر اساس دو ورودی طراحی شده است.

سیستم اولیه یک سیستم محاسباتی با چندین شرکت‌کننده است. مجموعه‌ای از دارندگان سکه، محاسباتی را در شبکه انجام داده و نتایج آن را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند.

سیستم دوم بر اساس توزیع ثروت یا سهام است. نودهایی که تعداد سکه‌های بیشتری دارند، شانس بیشتری دارند تا به‌عنوان رهبر یک اسلات انتخاب شوند.

تمرکز اصلی پروژه کاردانو روی حل مشکل مقیاس‌پذیری است. برای این منظور پروژه کاردانو از یک تکنولوژی به نام رینا (RINA) استفاده می‌کند. رینا یک نوع جدید از ساختارسازی برای شبکه‌هاست و هدف آن ساخت شبکه‌ای است که حریم خصوصی، شفافیت، مقیاس‌پذیری را ارائه می‌دهد.

به‌عبارت دیگر، رینا این امکان را برای کاردانو فراهم می‌کند که با افزایش حجم تراکنش‌ها تا هزاران تراکنش در ثانیه، سرعت انجام آنها و هزینه لازم برای انجام تراکنش‌ها تغییر نکند.

کاردانو برای این کار از یک ساختار دو لایه‌ای استفاده می‌کند:

 • لایه اجماع CSL
 • لایه محاسباتی (CCL)

لایه اجماع CSL

لایه اجماع CSL اولین لایه پلتفرم کاردانو به شمار می‌رود و هدف آن استفاده از یک الگوریتم اجماع مبتنی بر اثبات سهام (PoS) برای ایجاد بلوک‌های جدید و تأیید تراکنش‌هاست.

لاه محاسباتی CCL

این لایه دومین لایه پلتفرم کاردانو است و شامل اطلاعاتی درمورد نحوه انجام تراکنش‌ها می‌شود.

با وجود اینکه لایه مربوط به پردازش تراکنش‌ها (CCL) از لایه مربوط به اجماع و تأیید تراکنش‌ها (CSL) جداست، کاربران کاردانو می‌توانند با استفاده از لایه محاسباتی CCL، در زمان بررسی تراکنش‌ها، قوانین مختلفی را ایجاد کنند که بر روی لایه اجماع CSL اعمال شود.

برای مثال، با استفاده از لایه محاسباتی CCL می‌توان دفتر کلی ایجاد کرد که تراکنش‌های مشکوک و ناشناس در لایه اجماع CSL ثبت نشود.

نقشه راه کاردانو

نقشه راه کاردانو از ابتدا از ۵ فاز اصلی تشکیل می‌شد:

 • فاز بایرون (Byron)
 • فاز شلی (Shelley)
 • فاز گوگن (Goguen)
 • فاز باشو (Basho)
 • فاز ولتیر (Voltaire)

فاز بایرون

بایرون اولین فاز از توسعه کاردانو بود که در سپتامبر ۲۰۱۷ کلید خورد. در این فاز الگوریتم اجماع اوروبروس پیاده‌سازی شده بود و امکان خریدوفروش ارز ADA هم وجود داشت. همچنین در همین فاز بود که دو کیف پول معروف کاردانو یعنی ددالوس و یورویی عرضه شدند.

در کنار همه این‌ها، یکی از اهداف اصلی فاز بایرون ایجاد جامعه‌ای قوی بود. فهرست‌شدن ADA در بیش از ۳۰ صرافی مطرح به این هدف کمک کرد و آن را به‌سوی جامعه جهانی هدایت کرد.

فاز شلی

شلی را می‌توان فاز تمرکززدایی کاردانو دانست. برخلاف فاز بایرون که به‌طور ناگهانی و با عرضه مین‌نت آغاز شد، انتقال به فاز شلی به‌طور پیوسته و بدون قطعی شبکه اتفاق افتاد.

فاز شلی تعداد نودهای کاردانو را افزایش داد و حاکمیت آن را به‌دست اعضای جامعه سپرد. راه‌اندازی استخرهای سهام‌گذاری متعلق به فاز شلی است. به‌گفته تیم کاردانو، فاز شلی تمرکززدایی در کاردانو را ۵۰ تا ۱۰۰ برابر نسبت‌به فاز قبلی افزایش می‌دهد.

فاز گوگن

فاز گوگن فاز اضافه‌شدن قراردادهای هوشمند و به‌تبع آن‌ها اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز به کاردانو است. همچنین یکی از اهداف گوگن عرضه زبان برنامه‌نویسی پلوتوس (Plutus) بود. پلوتوس زبانی مختص توسعه قراردادهای هوشمند است که از زبان هاسکل (Haskell) استفاده کرده است.

فاز باشو

در فاز باشو تمرکز اصلی روی بهبود مقیاس‌پذیری و تعامل‌پذیری شبکه کاردانو خواهد بود. یکی از اقداماتی که در این فاز انجام خواهد شد عرضه زنجیره‌های جانبی یا سایدچین‌هاست. سایدچین‌ها موازی با زنجیره اصلی کاردانو فعالیت می‌کنند و با آن تعامل دارند. آن‌ها می‌توانند به‌عنوان مکانسیم شاردینگ عمل کرده و با انتقال لود از شبکه اصلی به زنجیره‌های جانبی، ظرفیت این بلاک چین را افزایش دهند.

فاز ولتیر

فاز ولتیر آخرین گام‌ها برای تبدیل‌‌شدن کاردانو به یک شبکه مستقل را شامل خواهد شد. با عرضه سیستم رأی‌گیری، سهام‌گذاران می‌توانند درباره آینده کاردانو نظردهی کنند. با پیاده‌سازی این فاز کاربران می‌توانند پروپوزال‌های خود برای بهبود عملکرد کاردانو را ارسال کنند و آن را به رأی سهام‌گذاران (یا همان استیک‌هولدرها) بگذارند.

از دیگر ویژگی‌های این فاز می‌توان به سیستم خزانه‌داری (treasury) اشاره کرد. درصدی از کارمزد تراکنش‌های کاردانو در استخری جمع‌آوری می‌شود تا بودجه لازم برای پیاده‌سازی طرح‌هایی که استیک‌هولدرها به آن‌ها رأی داده‌اند فراهم شود.

نام واحدهای ارزی کاردانو «Ada» است. این ارز دیجیتال تعداد محدودی دارد و در نهایت ۴۵٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ واحد از آن تولید خواهد شد.

در ۲۷ ژانویه ۲۰۲۴ (۷ بهمن ۱۴۰۲)، طبق اطلاعات سایت CoinMarketCap، هر واحد ada با قیمت ۰.۴۸ دلار معامله می‌شود.

ada با قیمت هر واحد ۰.۰۲ دلار در صرافی بیترکس، بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال آن زمان عرضه شد و خیلی زود جهش خود را آغاز کرد.

در ۴ ژانویه ۲۰۱۸ (۱۴ دی ۹۶) کاردانو همگام با تمام بازار ارزهای دیجیتال با ۶,۰۰۰ درصد افزایش نسبت‌به قیمت اولیه خود، به بالاترین قیمت تاریخش یعنی ۱.۲۲ دلار رسید.

پس از رسیدن به اوج، قیمت کاردانو هم مانند اغلب ارزهای دیجیتال دیگر در یک روند نزولی طولانی‌مدت که به «زمستان ارزهای دیجیتال» مشهور شد، به‌شدت سقوط کرد. پس از آن قیمت در سال ۲۰۱۹ کمی بازیابی شد. تاجایی‌که اکنون که در حال نگارش این مطلب هستیم، هر واحد Ada با قیمت حدود ۰.۴۸ دلار معامله می‌شود.

کاردانو چیست؟ همه چیز درباره کاردانو + ویدئو
نمودار کل قیمت کاردانو

با وجود سقوط شدید، کاردانو با توسعه خود و جذب مقبولیت توانست در رتبه‌های بالای بازار باقی‌ بماند و همچنان برای کسب جایگاه بزرگانی همچون اتریوم و ایاس بجنگد.

کیف پول کاردانو

با این‌که کاردانو در رتبه‌های بالای جدول ارزهای دیجیتال قرار دارد، کیف پول‌های زیادی برای آن عرضه نشده است.

کیف پول رسمی کاردانو ددالوس (Daedalus) است که فعلاً فقط روی کامپیوترهای شخصی نصب می‌شود. این کیف پول کاملاً غیرمتمرکز و امن بوده و برای سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک عرضه شده است.

برای استفاده از این کیف پول، باید چند گیگابایت بلاک چین کاردانو را دانلود کنید. از سایت رسمی کاردانو (cardano.org) می‌توانید کیف پول رسمی این ارز دیجیتال را دریافت کنید.

به‌جز Daedalus، چند کیف پول غیررسمی برای ذخیره کاردانو وجود دارد که بدون نیاز به دانلود بلاک چین امکان ذخیره‌سازی، دریافت و ارسال واحدهای Ada را فراهم می‌کنند. از جمله این کیف پول‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیف پول‌ سخت‌افزاری لجر (Ledger)
 • کیف پول سخت‌افزاری ترزور مدل تی (Trezor Model T)
 • کیف پول نرم‌افزاری یورویی (Yoroi)
 • کیف پول نرم‌افزاری اتمیک (Atomic)

همچنین بخوانید:‌ بهترین کیف پول های کاردانو

فراموش نکنید قبل از استفاده از کیف پول یک ارز دیجیتال، حتما از آن بک‌آپ تهیه کنید. معمولاً کیف پول‌ها برای بک‌آپ به شما یک مجموعه ۱۲تایی از کلمات انگلیسی می‌دهند که باید آنها را در جایی امن یادداشت کنید.

در صورت حذف‌شدن کیف پول یا هر مشکل دیگری می‌توانید دارایی‌های خود را دوباره بازیابی کنید. اگر از کیف پول خود بک‌آپ نگیرید، با حذف‌شدن کیف پول، سرقت و یا خرابی دستگاه، هرگز نمی‌توانید دارایی‌های خود را بازیابی کنید.

خرید کاردانو

برای خرید کاردانو بهترین کار مراجعه به یک سایت صرافی ارز دیجیتال است. کاربران ساکن ایران برای خرید کاردانو از یک صرافی آنلاین معمولاً از یکی از دو روش زیر استفاده می‌کنند:

 • خرید مستقیم کاردانو از سایت‌های ایرانی با ریال و کارت بانکی
 • خرید بیت کوین یا خرید تتر از سایت‌های ایرانی با ریال و کارت بانکی و سپس تبدیل آن به کاردانو در صرافی‌های خارجی

بااین‌حال که روش دوم در گذشته بیشتر مرسوم بود، افزایش سخت‌گیری‌ها و لزوم احراز هویت در اکثر صرافی‌های خارجی، کار را برای ایرانی‌ها سخت کرده است. از این گذشته، امروزه تعداد صرافی‌های ایرانی نسبت‌به قبل خیلی بیشتر شده و توکن‌های جدید به‌سرعت در آنها فهرست می‌شوند. کوین‌های معروفی چون ADA به‌طور قطع در بین ارزهای پشتیبانی‌شده این صرافی‌ها قرار دارند.

با یک جست‌وجوی ساده در گوگل می‌توانید فهرستی از صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی را پیدا کنید. همچنین می‌توانید از صفحه خرید کاردانو وب‌سایت ارزدیجیتال کمک بگیرید. در این صفحه تنها با واردکردن اطلاعات محدودی مانند کد ملی و شماره تلفن (و بدون طی‌کردن مراحل پیچیده احراز هویت) به‌طور مستقیم به درگاه پرداخت هدایت می‌شوید و می‌توانید خرید خود را انجام دهید.

سؤالات متداول

چرا کاردانو را نسل سوم بلاک چین‌ها می‌نامند؟

بیت کوین که اولین ارز دیجیتال دنیاست را نسل اول بلاک چین‌ها می‌خوانند و اتریوم را به‌دلیل پشتیبانی از قراردادهای هوشمند نسل دوم می‌دانند. کاردانو علاوه‌بر پشتیبانی از قراردادهای هوشمند، سریع‌تر و ارزان‌تر از اتریوم است و به همین دلیل نسل سوم لقب گرفته است.

آیا می‌توان در بیش از یک استخر کاردانو سهام‌گذاری کرد؟

بله. برای این کار دو راه وجود دارد: ایجاد کیف پول‌های جدید و مجزا، یا اضافه‌کردن حساب‌های جدید به یک کیف پول.

مارلو (Marlowe) چیست؟

مارلو مجموعه‌ای کامل از ابزارهای منبع‌باز است که توسعه‌دهندگان می‌توانند از آنها برای اجرای قراردادهای هوشمند روی کاردانو بااستفاده‌از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف استفاده کنند. از جمله این زبان‌ها می‌توان به پلوتوس، هاسکل، جاوااسکریپت و تایپ‌اسکریپت اشاره کرد.

تفاوت کاردانو و بیت کوین چیست؟

بیت کوین اولین و بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان از نظر ارزش بازار است. بیت کوین از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کند، درحالیکه کاردانو پشتیبانی از قراردادهای هوشمند در عین حفظ مقیاس‌پذیری را در دستور کار خود قرار داده است.

مهم‌ترین کاربردهای بلاک چین کاردانو چیست؟

مانند همه ارزهای دیجیتال، از ADA می‌توان به‌عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش و انتقال پول استفاده کرد. استیک‌کردن ارز ADA و دریافت سود و همچنین راه‌اندازی قراردادهای هوشمند از دیگر کاربردهای مهم کاردانو هستند.

AD

TapTax - Cardano Crypto Taxes Made Simple. Available Now!

Simplify your Crypto Tax experience! From a passive holder, to day trader, to NFT project, we have your taxes covered.BUY NOW!


Read Original Article on ARZ Digital

ORIGINAL SOURCE

https://arzdigital.com/what-is-cardano/...

Disclaimer: Cardano Feed is a Decentralized News Aggregator that enables journalists, influencers, editors, publishers, websites and community members to share news about the Cardano Ecosystem. User must always do their own research and none of those articles are financial advices. The content is for informational purposes only and does not necessarily reflect our opinion.


Genius Yields DEX Launched!

More from ARZ Digital

See more
کوین بیورو: به‌روزرسانی‌ موفق ‌کاردانو برای سرمایه‌گذاران نهادی سیگنال‌ صعودی خواهد بود
ARZ Digital
کوین بیورو: به‌روزرسانی‌ موفق ‌کاردانو برای سرمایه‌گذاران نهادی سیگنال‌ صعودی خواهد بود

10/06/2022

·

578 views

Related News

See more
Genius Yields DEX Launched!

Featured News

See more  DEFAULTENGLISH (EN)SPANISH (ES)RUSSIAN (RU)GERMAN (DE)ITALIAN (IT)POLISH (PL)HUNGARIAN (HU)JAPANESE (JA)THAI (TH)ARABIC (AR)VIETNAMESE (VI)PERSIAN (FA)GREEK (EL)INDONESIAN (ID)ROMANIAN (RO)KOREAN (KO)FRENCH (FR)CZECH (CS)PORTUGUESE (PT)TURKISH (TR)