Ünlü Analistten Rekor Kıran Cardano (ADA) Değerlendirmesi

3 months ago    202 views
Telegram LinkedIn
Genius Yield | Automated Yield optimizer on Cardano Blockchain

Kripto para piyasası haftanın son gününe yeşil bir tablo ile uyanırken 13 Eylül tarihinde Alonzo güncellemesi ile akıllı kontratlara kavuşacak olan Cardano (ADA) mayıs ayı rakamlarını aşarak 2,55 dolar noktasında tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Bitcoin’in yatay hareketi devam ederken altcoin piyasasında Cardano, Solana (SOL) ve Terra (LUNA) yükseliş trendinin en önemli kripto para birimleri oldular. 20 Temmuz tarihinde 1,05 dolardan işlem gören ADA, bir aylık süreçte %150 değer kazanarak 2,5 dolar seviyesine tırmanmayı başarırken aynı zaman zarfında Solana, 23 dolardan 75 dolara ve Terra 6 dolardan 30 dolara tırmanmayı başardı. Cardano işlem hacmi dün bu saatlerde 5 milyar dolarken şu anda 10 milyar doları aştı.

2,55 Dolar Seviyesinde Rekor Kırdı

Input Output Hong Kong CEO’su Charles Hoskinson tarafından kurulan Cardano’da, 13 Eylül tarihinde blok zinciri kapasitesini önemli ölçüde artıracak Alonzo güncellemesi devreye girecek. Bitcoin’in yatay hareketinden güç kazanan altcoin piyasasında yatırımcılar, güncelleme öncesi güç kazanan Cardano’ya yöneldiler. Bir ay önce ortalama 1,5 milyar dolar seviyesinde gezinen Cardano işlem hacmi, bu hafta artış göstererek 10 milyar doları aştı.

Eight Global CEO’su Michaël van de Poppe, Cardano’nun bu başarısını sosyal medya hesabı üzerinden paylaşırken ADA’nın bir sonraki boğa piyasasında 10 dolar ile 20 dolar arasında bir bölgeye yerleşeceğini iddia etti. Başarılı tahminleri sayesinde yüz binlerce kripto para yatırımcısı tarafından takip edilen Poppe, bugün kişisel YouTube kanalından ADA için özel bir video çekeceğini duyurdu.

Akıllı Kontratlar ADA’ya Ne Kazandıracak?

Blok zinciri ağları depolama kaygıları nedeni ile oldukça az bilgi içeren dosyalardan oluşuyor. Örneğin, Bitcoin piyasaya çıktığında bloklarda sadece alıcı ve gönderen hesap numaraları ile gönderilen miktarın kaydedildiği bir yapıya sahipti. Ancak blok zinciri teknolojisinin gelişmesi ile yan zincirler ortaya çıktı. Ethereum’un piyasaya girmesi, blok zinciri teknolojisinin kapasitesinin farklı bir boyuta ulaşmasını sağladı. Ethereum’un ardından blok zinciri teknolojisi güvenilir, şeffaf ve düşük işlem ücretleri sayesinde geleneksel finans platformları ile rekabet edebilecek bazı yetenekler kazandı.

Ethereum’u Bitcoin’den ayıran en önemli özellik akıllı kontratlar. Bu özellik sayesinde geliştirilen merkeziyetsiz finans (DeFi) platformları ve NFT ürünleri Ethereum’un son boğa koşusunda diğer kripto para birimlerinden daha fazla değer kazanmasını sağladı. DeFi platformları ve NFT ürünlerinin gelişimi, diğer blok zinciri ağlarının da akıllı kontratlar üretmesine neden oldu. Sağlam altyapısı ile blok zinciri dünyasının en çok güvenilen projeleri arasında yer alan Cardano, akıllı kontratlardan yoksun olduğu için DeFi piyasasına giremedi. Ancak, 13 Eylül tarihinde üzerinde uzun zamandır çalışılan Alonzo güncellemesi tamamlandığında, Cardano akıllı kontratlara kavuşacak. 250’den fazla proje, henüz test aşamasında olan bu güncellemeyi deniyor. Güncelleme yayınlandıktan kısa bir süre sonra Cardano ağında yeni DeFi platformları ve NFT pazarları oluşması bekleniyor. Bu sayede işlem hacmi artması beklenen ADA coin fiyatının da yükselmesi bekleniyor.

Cardano Topluluğunu Genişletmek İçin Çalışmalarına Hız Verdi

Blok zinciri ağları, gelişimlerini sürdürmek için topluluklarını genişletmeye çalışıyor. Cardano, dünyanın birçok bölgesinde çeşitli sosyal medya mecralarında topluluklar kurarak bilinirliğini artırmak istiyor. Bu amaç doğrultusunda, birçok şehirde meetup grupları kuran topluluk daha fazla şehirde varlığını sürdürebilmek için yeni grup liderleri arıyor. ADA topluluğu bu bağlamda, Cardano Summit 2021 adını taşıyan bir proje başlattı. Cardano Vakfı tarafından başlatılan projenin ana hedefi her şehirde Cardano ekosistemini çok iyi tanıyan insanlara ulaşarak düzenli toplantılar gerçekleştirmek.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

Verlux is Building The Biggest Cross-Chain NFT Marketplace On The Cardano Blockchain - Join Seed Sale

BUY AFRIXX NFT - An African generative NFT project
The first NFT project to combine art and history, aiming to expand the knowledge of Africans and their history. BUY NFT NOW - https://afrixx.io/buy
Read the article in Beincrypto - TK
A decentralized Bison meme coin on cardano network
ADACASH - Earn passive income.