Smart kontrakty już w sieci głównej Cardano | Hard fork Alonzo zakończony sukcesem

1 month ago    105 views
Telegram LinkedIn
RavenDex, First Cross-Chain Swap DEX On The Cardano Ecosystem

Sieć Cardano z powodzeniem zakończyła aktualizację Alonzo, w efekcie której w sieci głównej altcoina włączono funkcjonalności związane ze smart kontraktami.

Włączenie smart kontraktów na Cardano wieńczy wiele lat prac zespołu deweloperskiego, jak również oczekiwań ze strony wiernej Cardano społeczności. Wraz z Alonzo, sieć zyskała znaczne rozszerzenie potencjału technologiczno – inwestycyjnego, w który wielu użytkowników tak bardzo pokłada nadzieję. Cardano ma teraz możliwości związane z tworzeniem i procesowowaniem kontraktów, aby jeszcze bardziej wzmocnić swój ekosystem.

Mainnet Alonzo już działa

Założenia Alonzo zostały włączone do Cardano w drodze hard forka. O powodzeniu aktualizacji poinformowała IOHK. Oznacza to, że sieć obsługuje od teraz smart kontrakty, umożliwiając różnym zespołom i projektom rozpoczęcie budowania i wdrażania ich protokołów bezpośrednio w Cardano.

— Input Output (@InputOutputHK) September 12, 2021

Jedną z ważnych rzeczy, o których należy pamiętać, mówiąc o smart kontraktach na Cardano, jest Plutus. To framework, który umożliwia tę funkcjonalność. Rdzeń Plutusa służy do definiowania parametrów rozszerzonego modelu UTXO. Zdaniem zespołu ma to wyjątkowe zalety w porównaniu z różnymi modelami, które znajdują zastosowanie w innych blockchainach.

Platforma Plutus Application Framework (PAF) zapewnia ponadto dostęp do aplikacji i usług działających w sieci, a także powinna gwarantować pełną interoperacyjność w kontekście przeglądarek internetowych.

Były pewne wątpliwości

W podstawowym projekcie funkcji smart kontraktów Cardano istniał rzekomo fundamentalny problem ze współbieżnością.

Zasadniczo wiązałoby się to z tym, że w interakcję z protokołem nie może jednocześnie wchodzić wielu użytkowników. Jednak Charles Hoskinson, a także Input Output, przedstawili użytkownikom dogłębną analizę całego modelu działania kontraktów w sieci i wyjaśnili, dlaczego nie stanowi to problemu.

Smart Contracts and Beyond https://t.co/tORiMhAxhb

— Charles Hoskinson (@IOHK_Charles) September 4, 2021

Co więcej, kilka dni temu Input Output uruchomiła zupełnie nowy blog, który wyjaśnia podejście EUTXO Cardano do realizacji smart kontraktów. W opublikowanych tam artykułach możecie poczytać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem, opłatach za nieudane transakcje, jak również zapoznać się z kosztami.

— Input Output (@InputOutputHK) September 10, 2021

Alonzo otwiera dla Cardano nowy rozdział w historii sieci. Interesujące będzie obserwowaćć, jak rozwijać się będą losy projektu w najbliższej przyszłości.

Może Cię zainteresować:

Najbardziej interesują mnie praktyczne zastosowania blockchain i kryptowalut. Głęboko wierzę w tą technologię i z uwaga śledzę zmiany w tym zakresie. Jestem przekonany, że blockchain zmieni świat na dobre i to już niedługo. W BitHub pełnię obowiązki Redaktora Naczelnego. Staram się dbać o to, aby najważniejsze informacje ze świata kryptowalut docierały do Was w szybki i rzetelny sposób. Dostarczam Wam zarówno newsy, jak również dłuższe artykuły. Prywatnie hodluję BTC, ETH, LTC. Interesuję się modelarstwem oraz językiem i kulturą Japonii.


P2P Finance - Maximize your passive income with Cardano's first DeFi ecosystem.
P2P Finance is the first ecosystem that introduces an Affiliate / Referral program, with address milestones, to the DeFi industry. The P2P Token has 4 utilities, used to unlock the plethora passive earning opportunities within the platform. More Info - https://p2p.finance
Read the article in Bithub

P2P Finance - Maximize your passive income with Cardano's first DeFi ecosystem