Logo
Cardano Ecosystem

Kryptomagazin SK

09/08/2022

·

259 views


Má zmysel staking kryptomien? Najnovší výskum vás nepríjemne prekvapí

Staking patrí medzi obľúbené spôsoby, ako kryptomenoví investori zhodnocujú svoje investície. Podľa nedávneho výskumu portálov CoinMarketCap a Staking Rewards však údaje ukazujú, že výnosy zo stakingu nie sú také „výnosné“, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Aké sú...

Má zmysel staking kryptomien? Najnovší výskum vás nepríjemne prekvapí
Má zmysel staking kryptomien? Najnovší výskum vás prekvapíMá zmysel staking kryptomien? Najnovší výskum vás prekvapí Zdroj: shutterstock.com/Niphon Subsri

Staking patrí medzi obľúbené spôsoby, ako kryptomenoví investori zhodnocujú svoje investície. Podľa nedávneho výskumu portálov CoinMarketCap a Staking Rewards však údaje ukazujú, že výnosy zo stakingu nie sú také „výnosné“, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Aké sú dôvody?

Staking: investícia alebo marketing?

Staking je služba, ktorá umožňuje investorom na vopred stanovený čas uzamknúť svoje kryptomenové aktívum v sieti, za čo je odmeňovaný úrokom. Vďaka stakovaným kryptomenám je sieť stabilnejšia a investorovi zároveň generuje zisk. Otázkou však je, či výnos, ktorý stakingom investori získajú, vykompenzuje mieru inflácie a cenovej volatility, ktorá je pre kryptomeny charakteristická.

Málo investorov si uvedomuje, že ponuka mincí mnohých kryptomien v čase rastie. Prečo? Súvisí to s tokenomikou. Väčšina kryptomien nemá v obehu všetky mince, ale postupne ich uvoľňuje do obehu na základe nastaveného algoritmu. Ak máte kryptomenu x, ktorá má objem 100 000 000 mincí, a cenu 1,5 dolára, po uvoľnení nových mincí do obehu sa zvýši nielen výsledný počet mincí, ale klesne aj cena. V skratke, ide o inflačný jav, ktorý zhadzuje cenu aktíva.

Mnohé kryptomeny sú inflačné a preto vytvárajú tzv. spaľovacie mechanizmy, aby sa vyrovnali s infláciou spaľovaním mincí. Ide však o veľmi nedokonalé a kontroverzné riešenie, keďže neinvestujete preto, aby ste svoje mince nakoniec spálili a aby niekedy v budúcnosti mali väčšiu hodnotu (príklad tokenu SHIB). Ako je to teda reálne so stakingom a jeho výnosnosťou?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: 3 dôvody, prečo investori naďalej nakupujú kryptomenu Cosmos (ATOM)

Stakingom prerábate

Podľa historických údajov, ktoré akumulujú portály CoinMarketCap a Staking Reward, si môžu retailoví a inštitucionálni investori overiť, do akej miery sú výnosy zo stakingu výhodné. Výskum odmien sa zameral na 10 najväčších kryptomien, ktoré ponúkajú možnosť stakingu a fungujú na konsenze Proof of stake.

Kryptomeny na staking na burze BinanceKryptomeny na staking na burze Binance. Zdroj: Binance

Kryptomena Ethereum má podľa posledných údajov výšku inflácie 4,12 %. Ročná miera odmeny za nepriamy staking tokenu ETH prostredníctvom poolov je 4,04 %, čiže výsledný výnos je -0,05 %. Väčšina investorov si toto neuvedomuje, je nielen stratová, ale ani nemá svoje kryptomeny plne pod kontrolou. Oveľa horšie sú na tom ďalšie projekty.

7 z 9 najväčších Proof of stake kryptomien v skutočnosti poskytuje záporný výnos. Patria sem: Cardano, Solana, Polygon, TRON, Avalanche, Cosmos a NEAR. Nižšie uvádzame detailný prehľad výšky percentuálneho znehodnotenia ceny:

 • Cardano (ADA): -3,09 %
 • Cosmos (ATOM): -11,07 %
 • Solana (SOL): -14,38 %
 • Polygon (MATIC): -17,75 %
 • Avalanche (AVAX): -25,23 %
 • TRON (TRX): -25,34 %
 • NEAR (NEAR): -63,59 %

Najhoršie skončila kryptomena NEAR. Token má ročnú mieru inflácie 73,34 %, výnos zo stakingu 9,75 % a reálny výnos zo stakingu je -63,56 %. Negatívne skončil aj miláčik mnohých investorov Cardano, ktoré patrí medzi najviac stakované kryptomeny. Ak máte token ADA staknutý, výška reálneho výnosu po odčítaní inflácie (nehovoriac o volatilite a poplatkoch) je -3,09 %.

Nie všetky kryptomeny skončili však zle. Najlepšie sa umiestnil v rebríčku podľa výnosov zo stakingu token BNB burzy Binance. Keďže má burza nastavený kvartálny spaľovací mechanizmus, ponuka s tokenmi stále klesá, čo vyrovnáva cirkulujúcu ponuku a brzdí infláciu. BNB má zápornú infláciu vo výške 4,04 (je deflačný) a výnos zo stakingu je približne 4,24 %. Vo výsledku je zisk zo stakingu 8,28 %. Na druhom mieste sa umiestnil Polkadot, hoci jeho reálny ročný výnos zo stakingu je po odčítaní inflácie len 1,07 %.

 spaľovací mechanizmus. Aktuálny prehľad nájdete na stránke bnbburn.info BNB: spaľovací mechanizmus. Aktuálny prehľad nájdete na stránke bnbburn.info

Tieto údaje sú kľúčové pre každého investora, ktorý zvažuje, ako zhodnotiť svoje kryptomenové portfólio. Predtým, ako vložíte svoje kryptomeny do stakingového poolu alebo centralizovaného programu, by ste si mali položiť nasledujúce otázky:

 • Aká je ročná miera inflácie?
 • Je ročný výnos zo stakingu väčší ako výška inflácie?
 • Koľko mincí je v obehu z celkového a finálneho objemu?
 • Kedy sú uvoľňované nové mince?
 • Aká je miera volatility kryptomeny?
 • Aký čas nebudem mať prístup k svojej kryptomene?
 • Akú povesť a zabezpečenie má decentralizovaný pool, resp. centralizovaná platforma?
 • Stojí výsledný zisk za mieru rizika?

Každý investor by sa mal po zvážení týchto otázok a faktov zamyslieť a zhodnotiť, či je daný stakingový produkt výhodný.

Čítaj ďalej: Miliardár David Rubenstein: „Kryptomeny nezaniknú, prežijú vďaka ľuďom, ktorí bojujú proti štandardom“

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články. Binance
AD

World’s First Multi-Token ISPO — By Genius X - Starts on 12th of September, epoch 363!

Genius X, a revolutionary launchpad and business accelerator helping Web3 startups attain speed, scale, and edge, is thrilled to announce the world’s first Multi-Token ISPO.I WANT TO KNOW MORE!


Read Original Article on Kryptomagazin SK

ORIGINAL SOURCE

https://kryptomagazin.sk/ma-zmysel-staki...

Disclaimer: Cardano Feed is a Decentralized News Aggregator that enables journalists, influencers, editors, publishers, websites and community members to share news about the Cardano Ecosystem. User must always do their own research and none of those articles are financial advices. The content is for informational purposes only and does not necessarily reflect our opinion.


More from Kryptomagazin SK

See more
Cardano naberá na sile, tieto faktory naznačujú rast na 1 dolár!
Kryptomagazin SK
Cardano naberá na sile, tieto faktory naznačujú rast na 1 dolár!

last Saturday at 1:05 PM

·

25 views

Related News

See more
WingRiders Governance Token

Featured News

See more  DEFAULTENGLISH (EN)SPANISH (ES)RUSSIAN (RU)GERMAN (DE)ITALIAN (IT)POLISH (PL)HUNGARIAN (HU)JAPANESE (JA)THAI (TH)ARABIC (AR)VIETNAMESE (VI)PERSIAN (FA)GREEK (EL)INDONESIAN (ID)ROMANIAN (RO)KOREAN (KO)FRENCH (FR)CZECH (CS)PORTUGUESE (PT)TURKISH (TR)
Bringing Fixed Assets (CNFT & CNT) Lending & Borrowing to CardanoWorld’s First Multi-Token ISPO — By Genius X