Logo
Cardano Ecosystem

CoinTürk

03/07/2023

·

124 views


Fiyatı Hızla Katlanabilir! İlk 10’daki Altcoinin Fiyatı Buna Bağlı! › CoinTürk

Okuma Süresi: 3 DakikaKripto para endüstrisi dünyanın en büyük ar-ge merkezini temsil ediyor. Bunların yapı taşlarından biri de Cardano’dur. Yıllardır kripto para yatırımcılarının yoğun ilgisiyle karşılaşan...

Fiyatı Hızla Katlanabilir! İlk 10’daki Altcoinin Fiyatı Buna Bağlı! › CoinTürk

Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para endüstrisi dünyanın en büyük ar-ge merkezini temsil ediyor. Bunların yapı taşlarından biri de Cardano’dur. Yıllardır kripto para yatırımcılarının yoğun ilgisiyle karşılaşan popüler akıllı sözleşme platformu piyasa değerine göre zirvedekilerle yan yana bulunuyor. Ancak akıllı sözleşme yetenekleri ve ekosistem inşası konusunda halen geride. Kaderi ise DJED’in elinde gibi görünüyor.

Cardano DJED Çöktü Mü?

Cardano ekosisteminin ayakta durabilen ilk algoritmik stablecoini DJED yakın zamanda ciddi anlamda sallandı. Yine de piyasa değeri açısından en yüksek beşinci kripto para birimine sahip Cardano, algoritmik bir stablecoinin bu versiyonunun geçen yıl Terra’nın UST token’ının erimesinden kalan şüpheciliğin üstesinden gelebileceğini göstermeye kararlı.

Geçen hafta, CoinMarketCap ve CoinGecko’daki verilere göre stablecoin DJED’in 96 sente kadar düştüğünü gördük. ABD doların sabitlenmiş bu tokenlerin 0,96 veya 0,87 dolar seviyelerine düşmesi kabul edilebilir değil. Nitekim DJED yaşadığı bu sorunla ADA Coin fiyatını da önemli ölçüde tehdit etti. Cardano adına DJED’i geliştiren blockchain girişimi COTI, Coingecko’daki 0,86 dolarlık fiyatı bir entegrasyon hatası olarak tanımladı.

DJED Geleceği

DeFiLlama’ya DJED’in piyasaya sürülmesinden bir ay sonra kilitlenen toplam 10,5 milyon dolar seviyesine yükseldi. Bu onu Cardano ekosistemindeki en büyük dördüncü akıllı sözleşme platformu yapıyor. Peki DJED güvenilir mi? Terra UST ile benzer bir mekanizmaya sahip olduğu ve çökeceği iddiaları ne kadar gerçekçi? DJED’in Terra’nın UST’sinden ne kadar farklı olduğu sorusuna Hoskinson tek bir kelimeyle yanıt verdi o da “Aşırı teminatlandırma” oldu. Bu, stablecoin’in değerinin birkaç katı bir rezerv tarafından desteklendiği anlamına geliyor.

DJED’deki düşüşler sosyal medyada endişe yarattı. Eleştirmenler, stablecoin’in çalışma şeklinden rahatsızlık duyuyor ve teminatlandırma yaklaşımının protokolün güvenliği için önemli bir risk olduğunu söylüyor. Teklifin merkezinde ‘aşırı teminatlandırma’ yer alıyor. DJED’in protokolü minimum %400 rezerv oranı gerektiriyor. Pratikte bu, yeni DJED stablecoinlerinin yalnızca rezervin değeri ödenmemiş DJED arzının en az dört katı olduğunda ‘basılabileceği’ anlamına geliyor.

DJED’in rezervi tamamen Cardano’nun yerel tokenı olan ADA’dan oluşuyor. Cardano ekosisteminin tanınan isimlerinden Subcritical şunları söylüyor;

“İnsanlar aşırı teminatlı olsalar bile algoritma kontrollü stablecoinlerden hala çekiniyor. Topluluktaki pek çok kişi buna ihtiyacımız olduğundan emin değil ve fiat destekli bir stablecoine sahip olma fikri daha cazip geliyor.”

2021 yılında, Ergo ağında DJED’in SigmaUSD adlı önceki bir versiyonuna karşı bir stablecoin’in rezervlerine yapılan bir baskında bir güvenlik açığından yararlanıldı. Saldırıyı detaylandıran Ergo blog gönderisine göre, SHEN’in bir benzeri olan SigRSV adlı rezerv token sahipleri, saldırganın rezervleri %400 oranında kilitli tutan bir boşluktan yararlanması nedeniyle fonlarını kullanamaz hale geldi. DJED’in whitepaper’ı, rezerv boşaltma saldırıları olarak bilinen bu tür olayların riskini kabul etti. Aynı zamanda, SigmaUSD’de daha sonra yapılan ayarlamaların daha fazla saldırıyı önlemiş gibi göründüğünü belirtti. Raporda ayrıca SigmaUSD’nin, Mayıs 2021’de Bitcoin’in 35.000 doların altına düştüğü ve ancak iki ay sonra toparlanabildiği bir piyasa çöküşü sırasında sabitliğini koruyabildiği belirtildi.

Tüm bu kaosun ortasında Cardano (ADA) fiyatının kaderi büyük ölçüde DJED’in başarısına bağlı. Eğer DJED yeterince popüler olur ve güvenirliğini ispatlarsa Cardano DeFi ekosistemi genişleyecek, tokene olan ihtiyaç ADA Coin talebini artıracak ve doğal olarak ADA Coin fiyatının LUNA/UST arasındaki ilişkiye benzer şekilde yukarı pompalandığını göreceğiz.

AD

NotifyLog.com - One stop tool for events tracking and analytics

NotifyLog is a powerful tool for events tracking and analytics. It helps you to track events from your website, mobile app, and server.CREATE YOUR FREE ACCOUNT NOW!


Read Original Article on CoinTürk

ORIGINAL SOURCE

https://coin-turk.com/fiyati-hizla-katla...

Disclaimer: Cardano Feed is a Decentralized News Aggregator that enables journalists, influencers, editors, publishers, websites and community members to share news about the Cardano Ecosystem. User must always do their own research and none of those articles are financial advices. The content is for informational purposes only and does not necessarily reflect our opinion.


More from CoinTürk

See more
Fiyatlar Düşmüşken Bu Altcoin Dikkat Çekiyor! Boğanın Yıldızı Alım Noktasında Mı? › COINTURK
CoinTürk
Fiyatlar Düşmüşken Bu Altcoin Dikkat Çekiyor! Boğanın Yıldızı Alım Noktasında Mı? › COINTURK

last Wednesday at 10:00 PM

·

15 views

Related News

See more

Featured News

See more    DEFAULTENGLISH (EN)SPANISH (ES)RUSSIAN (RU)GERMAN (DE)ITALIAN (IT)POLISH (PL)HUNGARIAN (HU)JAPANESE (JA)THAI (TH)ARABIC (AR)VIETNAMESE (VI)PERSIAN (FA)GREEK (EL)INDONESIAN (ID)ROMANIAN (RO)KOREAN (KO)FRENCH (FR)CZECH (CS)PORTUGUESE (PT)TURKISH (TR)