Logo
Cardano Ecosystem

CoinTürk

04/08/2024

·

123 views


Cardano Kurucusundan Kripto Para ve Yapay Zekâ Açıklaması! Sorun Mu Var?

Cardano kurucusu Charles Hoskinson’dan bugün önemli bir açıklama geldi. Ona göre kripto para alanı ile yapay zekâ alanın birbiriyle paralel. Hoskinson kısa vadeli anlatıların işe yaramadığı düşüncesinde. Piyasa etkisi: Nötr

Cardano Kurucusundan Kripto Para ve Yapay Zekâ Açıklaması! Sorun Mu Var?

Kripto para dünyasının dikkat çeken ismi Charles Hoskinson, Cardano’nun kurucusu ve kripto sektörünün önemli figürlerinden biri olarak biliniyor. Son zamanlarda yaptığı açıklamalarla yine gündemde olan Hoskinson, bu sefer Blockchain’ler ile yapay zeka modelleri arasında ilginç bir paralellik çizdi.

Hoskinson, kısa süre önce X’ten yayınladığı yazısında, kısa vadeli anlatıların neden her zaman işe yaramadığını göstermek için Blockchain’ler ile yapay zeka modellerini karşılaştırdı. Özellikle, ABD merkezli yapay zekâ araştırma şirketi Sam Altman’ın OpenAI‘sinin “ChatGPT” modeli üzerinden yaptığı analizlere atıfta bulundu.

Hatırlanacağı üzere, birkaç ay önce OpenAI’nin “her şeye hükmettiği” gerekçesiyle adeta bir çığ gibi yayılan haberler medyada geniş yer bulmuştu. Ancak, Hoskinson’un işaret ettiği gibi, bu durum artık değişiyor. Örneğin, eski OpenAI çalışanları tarafından kurulan Anthropic adlı yapay zekâ girişim şirketi, Claude 3 ailesi modellerini tanıtarak dikkatleri üzerine çekti.

Anthropic’in açıklamalarına göre, bu modeller, lisans düzeyinde bilgi, lisansüstü düzeyde akıl yürütme, ilkokul matematiği, kodlama ve karma değerlendirmelerde dahi OpenAI’nin GPT-4’ünü geride bırakmayı başardı.

The Information tarafından yayınlanan bir rapora göre, Meta (eski adıyla Facebook), Llama 3 dil modelini Temmuz ayında kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Bu da yapay zekâ alanında giderek artan bir rekabet ortamının oluştuğunu gösteriyor. Üstelik, Elon Musk’ın yaratıcı fikirlerinden biri olan Grok sohbet robotu da yapay zekâ alanında yeni bir rekabet yaratma potansiyeline sahip.

Hoskinson’un belirttiği gibi, kısa vadeli anlatılar her zaman işe yaramayabilir. Ancak, bu süreçte yaşanan gelişmeler, Blockchain’ler ve yapay zekâ modelleri arasındaki benzerlikleri ve rekabeti daha net bir şekilde ortaya koyuyor.

Cardano’nun Geleceğine Yönelik Önemli İddia

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, şu anda Cardano’nun bir ekosistem olarak tüm kartları elinde tuttuğunu iddia ediyor. Hoskinson, milyonlarca insanın ilgisini çekme ve kilidini açma becerisine sahip olduklarını belirtirken, aynı zamanda zincir üzerinde egemen bir varlık fonuna sahip olduklarını ve 2300+ gün boyunca 7/24 çalışma süresinde hiç başarısız olmamış bir ekosisteme karşı bahse girmeyeceğini ifade etti.

Cardano’nun kurucusu ayrıca Blockchain’in ölçeklenebilirlik ve yönetişim için en iyi plana sahip olduğunu vurguladı. Hoskinson daha önce, özellikle merkezi olmayan finans gibi çığır açan sektörlerde ağ etkilerinin geçici olduğu için ilk hamle avantajının aslında bir dezavantaj olabileceğini iddia etmişti. Bu gelişmeler, Cardano‘nun uzun vadeli vizyonunun parçası olarak, sürdürülebilir bir büyüme ve başarı yolunda atılan adımların bir yansıması olarak görülebilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

AD

SNEKbot by DexHunter on CARDANO

Cardano's Telegram Trading Bot live on Cardano mainnet!TRADE NOW!


Read Original Article on CoinTürk

ORIGINAL SOURCE

https://coin-turk.com/cardano-kurucusund...

Disclaimer: Cardano Feed is a Decentralized News Aggregator that enables journalists, influencers, editors, publishers, websites and community members to share news about the Cardano Ecosystem. User must always do their own research and none of those articles are financial advices. The content is for informational purposes only and does not necessarily reflect our opinion.


Genius Yields DEX Launched!

More from CoinTürk

See more
Üstün Yapay Zeka Modeli ChatGPT-4o Bu Altcoin’in Notunu Yükseltti! Yüzde 1000’lik Yükseliş Öngörüsü!
CoinTürk
Üstün Yapay Zeka Modeli ChatGPT-4o Bu Altcoin’in Notunu Yükseltti! Yüzde 1000’lik Yükseliş Öngörüsü!

last Monday at 12:10 PM

·

13 views

Related News

See more
Genius Yields DEX Launched!

Featured News

See more    DEFAULTENGLISH (EN)SPANISH (ES)RUSSIAN (RU)GERMAN (DE)ITALIAN (IT)POLISH (PL)HUNGARIAN (HU)JAPANESE (JA)THAI (TH)ARABIC (AR)VIETNAMESE (VI)PERSIAN (FA)GREEK (EL)INDONESIAN (ID)ROMANIAN (RO)KOREAN (KO)FRENCH (FR)CZECH (CS)PORTUGUESE (PT)TURKISH (TR)