Logo
Cardano Ecosystem

CoinTürk

02/22/2024

·

69 views


Cardano İçin Çarpıcı Ölü Coin Raporu Geldi! İşte Detaylar

14.000’den fazla kripto para projesi başarısız oldu. Bu projelerin çoğu 2021’de piyasaya sürüldü ve Terra ile Cardano ekosisteminde. 2023 yılında ise ölü coin’lerde düşüş var. Piyasa etkisi: Nötr

Cardano İçin Çarpıcı Ölü Coin Raporu Geldi! İşte Detaylar

Kripto para dünyasında bir gerçekliğin yansımasıdır, projelerin başarılı ya da başarısız olması. 2014 yılından bu yana 24.000’den fazla kripto para listelendi. Bunların %65’i ölü ya da başarısız olarak nitelendiriliyor. Bu durum projelerin büyük bir kısmının uzun vadede uygulanabilir olmadığı göstermesi açısından pek de iç açıcı değil. Peki bu konuda araştırmalar ne diyor?

Ölü Coin’ler En Çok Bu Zaman Diliminde

2022’nin sonlarına doğru kripto para piyasası önemli bir gerileme yaşadı ve sektördeki tüm projelerin %65’inin başarısız olduğu tespit edildi. 2020-2021 dönemindeki boğa koşusu, birçok projenin ortaya çıkmasına ve hızla büyümesine yol açmıştı ancak beraberinde başarısızlıkları da getirdi.

CoinGecko’ya göre, bu dönemde piyasaya sürülen 7.530 kripto para biriminin %53,6’sı faaliyetlerini durdurdu. Ancak, bu durumun yalnızca bir parçası olduğu belirtilmeli çünkü araştırmalar, 2023 yılına kadar kripto para projelerinin %65’inin varlığının sona erdiğini ve ölü coin olarak nitelendirildiğini ortaya koydu.

Terra ve Cardano ekosistemlerinin, projelerin en yüksek oranda başarısız olduğu alanlar olduğu gözlemlendi. Araştırmacılar, düşük işlem hacmi, likidite eksikliği, aktif olmayan sosyal medya hesapları ve faaliyet göstermeyen web siteleri gibi kriterler kullanarak projeleri sınıflandırdılar. Ancak, bu trendin önemli bir istisnası olduğunu belirtmek gerekiyor: Dogecoin. Dogecoin, meme tabanlı bir kripto para birimi olarak piyasadaki varlığını sürdürmeyi başardı ve diğerlerine meydan okudu.

Meme Coin’lerde Başarısızlık

Meme tabanlı kripto paraların popülerliği ve bu alanda projelerin hızla ortaya çıkması, başarısızlık oranlarını artırdı. 2020-2021 döneminde piyasaya sürülen 11.000’den fazla kripto para biriminin yaklaşık %70’i kapanırken, 2017-2018’deki benzer bir dönemde bu oran %50 civarındaydı.

O zamanki boğa koşusunda listelenen 3.000’den fazla projeden 1.450’si kapanarak benzer bir başarısızlık oranını yansıtmıştı. Bu artışın büyük ölçüde token oluşturma sürecinin basitleştirilmesinden ve temelsiz projelerin yükselmesinden kaynaklandığı düşünülüyor.

2021 ve Sonrası

CoinGecko’nun verilerine göre, 2021’de başlatılan 5,724 kripto projesinden çoğu, Ocak 2024’e kadar başarısızlıkla sonuçlandı. Bu rakam, listedeki kripto para birimlerinin çoğunluğunu temsil eden bir oranla %70’i aşıyor. Bu da açıkça gösteriyor ki, 2021 yeni kripto projeleri için oldukça zorlu bir yıl oldu.

Ancak başarısızlıklar burada bitmiyor. 2023’e gelindiğinde, 2021’in izlerini taşıyan yeni kripto para birimleri dahi beklenen başarıyı elde edemedi. 3,520 proje artık aktif değil ve bu da %60’lık bir kapanma oranına işaret ediyor. İşte bu rakamlar, kripto dünyasının acı gerçeğini yansıtıyor. Yani vaat edilen fırsatlar kadar riskler de mevcut.

2023’te ise başarısızlık oranında belirgin bir düşüş yaşandı. Geçmiş yıllarda olduğu gibi, bu yıl da başlatılan 4,000’den fazla kripto projesinin sadece %10’u başarısız oldu. Buna göre kripto para birimi projelerinin sürdürülebilirlik ve kalite açısından bir iyileşme gösterdiğini söyleyebiliriz.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

AD

SNEKbot by DexHunter on CARDANO

Cardano's Telegram Trading Bot live on Cardano mainnet!TRADE NOW!


Read Original Article on CoinTürk

ORIGINAL SOURCE

https://coin-turk.com/cardano-icin-carpi...

Disclaimer: Cardano Feed is a Decentralized News Aggregator that enables journalists, influencers, editors, publishers, websites and community members to share news about the Cardano Ecosystem. User must always do their own research and none of those articles are financial advices. The content is for informational purposes only and does not necessarily reflect our opinion.


Genius Yields DEX Launched!

More from CoinTürk

See more
Cardano İçin Karanlık Saatler! ADA Yatırımcılarını Panik Sardı
CoinTürk
Cardano İçin Karanlık Saatler! ADA Yatırımcılarını Panik Sardı

today at 4:16 PM

·

7 views

Related News

See more
Genius Yields DEX Launched!

Featured News

See more    DEFAULTENGLISH (EN)SPANISH (ES)RUSSIAN (RU)GERMAN (DE)ITALIAN (IT)POLISH (PL)HUNGARIAN (HU)JAPANESE (JA)THAI (TH)ARABIC (AR)VIETNAMESE (VI)PERSIAN (FA)GREEK (EL)INDONESIAN (ID)ROMANIAN (RO)KOREAN (KO)FRENCH (FR)CZECH (CS)PORTUGUESE (PT)TURKISH (TR)