Logo
Cardano Ecosystem

CoinTürk

01/20/2024

·

65 views


Cardano Fiyatı Düşüyor? İşte Dikkat Çeken Veriler ve Düşüşün Temel Nedenleri

Cardano fiyatı son zamanlarda satış baskısı ile karşılaşmaya devam ediyor. Buna göre ekosistemde gerçekleşen değişimler ADA fiyatını olumsuz etkiliyor. Bitcoin tarafında yaşanan düşüş ise tüm kripto piyasasının değer kaybetmesine neden oluyor. Piyasa etkisi: Negatif

Cardano Fiyatı Düşüyor? İşte Dikkat Çeken Veriler ve Düşüşün Temel Nedenleri

Cardano cephesinde teknik açıdan bakıldığında ADA’nın devam eden düzeltmesi Aralık ortasında ADA’nın 20 ayın en yüksek seviyesi olan 0,68 dolara ulaşmasının ardından başlayan döngünün bir parçası olarak dikkat çekiyor. Günlük grafikte ADA’nın göreli güç endeksi (RSI) 70’i geçtikten sonra aşırı alım seviyesine ulaştığı için yatırımcılar kar almayı tercih etti.

Cardano Neden Düşüyor?

ADA cephesinde RSI değerinin 70’in üzerinde olması, varlığın aşırı değerlendiği ve trendin tersine dönebileceği ya da düzeltici bir geri çekilme yaşayabileceği anlamına geliyor. ADA, alçalan bir paralel kanal içindeki aşağı yönlü hareketiyle teyit edilen bir düzeltme geri çekilmesini sürdürüyor. Göreceli güç endeksi şu sıralar 40 seviyesinde bulunuyor ve piyasanın satış yönlü olduğu durumu yansıtıyor.

TokenTerminal tarafından alınan verilere göre, Aralık ortasından bu yana ADA fiyatında yaşanan düşüş, ADA’nın işlem hacmindeki ve çekirdek geliştiricilerin sayısında yaşanan bir düşüşle aynı zamana denk geliyor.

Özellikle blockchain ağının halka açık GitHub deposuna günlük olarak birden fazla taahhütte bulunan benzersiz GitHub kullanıcılarının sayısı, 10 Aralık 2023’te üç ayın en yüksek seviyesi olan 164 geliştiriciden 18 Ocak’ta 123’e düştü. Bu %25’lik bir düşüşe denk geliyor. İşlem hacmi de aynı dönemde %87 oranında azalarak yaklaşık 2,34 milyar dolardan 304 milyon dolara geriledi.

CoinMarketCap’ten alınan ek veriler ise ADA’nın günlük işlem hacminin 10 Aralık 2023’te yaklaşık 1,165 milyar dolardan 18 Ocak’ta 381 milyon dolara düştüğünü gösteriyor. İşlem hacmindeki ve çekirdek geliştiricilerdeki düşüş, ADA’nın aynı dönemdeki %27’lik fiyat düşüşüne denk geliyor ve bu verilerin ADA’nın kısa vadeli fiyat eğilimlerini etkilediğini ve 19 Ocak’ta yaşanan düşüşün de farklı olmadığını gösteriyor.

Bitcoin ve Kripto Piyasası

Spot ETF ürünleri onaylandığında tüm kripto piyasası zirvesinden düzeltme yapıyor ve ADA da aynı modeli yansıtıyor gibi görünüyor. Yatırımcıların satışlarını artırmış olabilecek faktörler arasında Kripto Korku ve Açgözlülük endeksinin azalması ve spot Bitcoin ETF odaklı satışlar yer alıyor.

Özellikle, Bitcoin son zamanlarda önemli bir satış baskısı yaşadı ve Bitcoin fiyatı 12 Ocak’ta 40.000 dolar seviyesine kadar düştü. Bu durum, muhtemelen yatırımcıların daha düşük ücretlerle Bitcoin ETF ürünlerine geçmeyi tercih etmelerinin bir yansıması olan Grayscale Bitcoin Trust’tan (GBTC) büyük çıkışlara bağlandı. Bitcoin düşerken ADA gibi büyük altcoinler de buna paralel olarak düştü.

Kripto Korku ve Açgözlülük endeksi geçen hafta açgözlülük bölgesinden 19 Ocak’ta nötr seviyeye geriledi. Yükselen piyasa duyarlılığının azalması, piyasa genelindeki mevcut düzeltmeden sorumlu olabilir. Nötr değer, piyasa katılımcılarının piyasanın kısa vadede alacağı yönü görmek için beklerken temkinli davrandıkları anlamına geliyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

AD

TapTax - Cardano Crypto Taxes Made Simple. Available Now!

Simplify your Crypto Tax experience! From a passive holder, to day trader, to NFT project, we have your taxes covered.BUY NOW!


Read Original Article on CoinTürk

ORIGINAL SOURCE

https://coin-turk.com/cardano-fiyati-dus...

Disclaimer: Cardano Feed is a Decentralized News Aggregator that enables journalists, influencers, editors, publishers, websites and community members to share news about the Cardano Ecosystem. User must always do their own research and none of those articles are financial advices. The content is for informational purposes only and does not necessarily reflect our opinion.


Genius Yields DEX Launched!

More from CoinTürk

See more
Cardano Kurucusundan Brave Çağrısı Geldi! Entegrasyon Yakın Mı?
CoinTürk
Cardano Kurucusundan Brave Çağrısı Geldi! Entegrasyon Yakın Mı?

last Thursday at 4:16 PM

·

8 views

Related News

See more
Genius Yields DEX Launched!

Featured News

See more    DEFAULTENGLISH (EN)SPANISH (ES)RUSSIAN (RU)GERMAN (DE)ITALIAN (IT)POLISH (PL)HUNGARIAN (HU)JAPANESE (JA)THAI (TH)ARABIC (AR)VIETNAMESE (VI)PERSIAN (FA)GREEK (EL)INDONESIAN (ID)ROMANIAN (RO)KOREAN (KO)FRENCH (FR)CZECH (CS)PORTUGUESE (PT)TURKISH (TR)