Logo
Cardano Ecosystem

BeInCrypto (TK)

11/26/2021

·

410 views


Cardano Ekosisteminde Yer Alan ADALend: DeFi’nin Geleceği

Ölçeklenebilir ve merkezi olmayan (DAO) bir borç verme protokolü olarak tanınan ADALend, Cardano ekosisteminin bir parçasıdır. ADALend, Cardano topluluğu tarafından regüle edilecektir. Kripto para piyasalarıyla beraber hız kazanan dijital varlık piyasaları, geleneksek finansal hizmetlerin artık karşılayamayacağı bir boyuta ulaştı....

Cardano Ekosisteminde Yer Alan ADALend: DeFi’nin Geleceği

Ölçeklenebilir ve merkezi olmayan (DAO) bir borç verme protokolü olarak tanınan ADALend, Cardano ekosisteminin bir parçasıdır. ADALend, Cardano topluluğu tarafından regüle edilecektir.

Kripto para piyasalarıyla beraber hız kazanan dijital varlık piyasaları, geleneksek finansal hizmetlerin artık karşılayamayacağı bir boyuta ulaştı. Bu durum yeni nesil esnek finansal hizmetlere ihtiyaç duyulduğunu ortaya koyuyor. Bu ihtiyaç ise ADALend tarafından hızlı kredi onayı, otomatik teminatlandırma, güvenilir saklama ve likidite temeli sağlanarak karşılanıyor.

Neden Cardano Blockchaini?

Cardano, ADALend protokolüne güç sağlayan çeşitli yeteneklere sahip bir blockchain platformudur. ADA ölçeklenebilir, şeffaf ve esnek bir kripto para birimi üretmek için en son teknolojiyi kullanıyor, bu sayede diğer protokollerden ayrışıyor. Cardano’nun kamuya açık bir blockchain ağına sahip olması, ADA’nın son yıllarda hızla büyüyen ve gelişen bir kripto para birimine dönüşmesini sağladı. Bu sayede altcoin en tanınan kripto para birimlerinden birine dönüştü.

Charles Hoskinson, 2017 yılında With Input Output Hong Kong’u (IOHK) kurarak, şu anda piyasada bulunan tartışmasız en hayati üçüncü nesil blockchain varlığı olan ADA için gerekli temelleri oluşturdu.

Cardano’nun (ADA) iyi organize edilmiş bir ekibi ve projenin gelecekteki gelişimi için açıkça tanımlanmış bir planı bulunuyor. Cardano blockchaini, devasa ölçeklenebilirlik potansiyeline ve merkezi olmayan uygulamalar oluşturma yeteneği sahip. ADA bu yetenekleri sayesinde, gelecekte birçok alanda ihtiyaç duyulabilecek talepleri karşılama potansiyeline sahip, sağlam bir teknoloji olarak konumlanıyor.

ADALend, DeFi Arenasını Kızıştırıyor

ADALend, Ethereum tabanlı AAVE’nin aksine, Merkeziyetsiz Finans (DeFi) sistemine güç sağlayabilmek için Cardano’yu tercih ediyor. Çünkü Cardano ağı üzerinde gönderim, alım-satım ve sözleşmeler oluşturmak çok daha ucuza mal oluyor. 2021 yılıyla beraber Ethereum gas ücreti yükseldi. Bu durumdan memnun olmayan kullanıcılar, gas ücretlerinin AAVE protokolünü kullanan herkes için ciddi bir probleme dönüştüğünü fark etti.

BitInfoCharts tarafından, AAVE protokolünün 2020 ve 2021’deki ortalama işlem maliyetlerinin bazı durumlarda 80 dolara kadar çıktığı bildirildi. Öte yandan popüler altcoin için işlem ücretleri, diğer kripto para birimlerine kıyasla, ağı hesaplama yerleşimlerden izole eden çift katmanlı tasarımı sayesinde düşük kalıyor.

Ethereum ağı İş Kanıtı (PoW) blockchaini kullandığından dolayı verimsiz kalıyor. Ethereum ağı ile aynı ücret ilkelerini izleyen Hisse Kanıtı (PoS) sistemi kullanan Cardano ise çok daha verimli bir yapıya sahip. Ethereum blockchain ile karşılaştırıldığında, Cardano blockchaini, önemli ölçüde daha fazla sayıda işleme ev sahipliği yapabiliyor. 

Ek olarak Cardano blockchaini ETH ağına göre çok daha hızlı çalışıyor. ADA’da yer alan bu verimli çalışma sistemin arkasında ise denetimin olabildiğince basit hale getirilmesi bulunuyor. Bu sadelik Cardano kod tabanı için özellikle seçilmiş olan, yaygın kullanıma sahip bir programlama dili olan Haskell’den kaynaklanıyor.

Öte yandan Ethereum ağı özel bir programlama dili olan Solidity üzerine kurulu. Bu kod üzerine sıkı denetim yapabilmek pek mümkün değil. Zira Solidity çok az sayıda programcı tarafından biliniyor. Kodları inceleyip denetleyebilen mühendis sayısı miktarı, sistemin güvenliğine paralellik gösteriyor. Bu durum Ethereum için bir takım problemlere işaret ediyor. 

Cardano geliştiricileri ise gelecekteki güvenlik risklerinin oluşmasını önlemek için blockchainin mümkün olduğunca kod kusurlarından arındırılmasının önünü açıyor.

ADALend, müşteriler için daha güvenli ve verimli bir hizmet sağlamak adına Chainlink ve Ergo Oracle’lerinden yararlanmayı planlıyor. Ergo’nun Oracle havuzlarının kullanılması, Chainlink’in tek Oracle veri kaynağına dayanan mimarisinden daha verimli ve yapılandırılabilir bir üçüncü parti hizmet sağlıyor. Öte yandan AAVE yalnızca Chainlink Oracle’lerini kullanıyor.

Cardano, bir PoS konsensüs sistemi olan Ouroboros konsensüs algoritmasını kullanıyor. ADA sahiplerinin ağı güvence altına almak için varlıklarını devretme yeteneği sayesinde denetlenebilir kapalı döngü yaklaşımı sağlanıyor. Bu sayede ağ kaynaklarının verimliliği en üst düzeye çıkıyor.

Sonuç olarak Cardano, ağın korunması için çok fazla enerji tüketimi gerektiren ve süreçte madencilerin elektrik tüketimini artıran Ethereum’a kıyasla önemli ölçüde daha az kaynak kullanan bir sistem sunuyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

AD

World’s First Multi-Token ISPO — By Genius X - Starts on 12th of September, epoch 363!

Genius X, a revolutionary launchpad and business accelerator helping Web3 startups attain speed, scale, and edge, is thrilled to announce the world’s first Multi-Token ISPO.I WANT TO KNOW MORE!


Read Original Article on BeInCrypto (TK)

ORIGINAL SOURCE

https://beincrypto.com.tr/cardano-ekosis...

Disclaimer: Cardano Feed is a Decentralized News Aggregator that enables journalists, influencers, editors, publishers, websites and community members to share news about the Cardano Ecosystem. User must always do their own research and none of those articles are financial advices. The content is for informational purposes only and does not necessarily reflect our opinion.


NotifyLog - One stop tool for events tracking and analytics

More from BeInCrypto (TK)

See more
Bir Web3 Projesi Daha Battı: Fiyat Sıfıra Gidiyor
BeInCrypto (TK)
Bir Web3 Projesi Daha Battı: Fiyat Sıfıra Gidiyor

11/24/2022

·

2 views

Related News

See more
WingRiders Governance Token

Featured News

See more    DEFAULTENGLISH (EN)SPANISH (ES)RUSSIAN (RU)GERMAN (DE)ITALIAN (IT)POLISH (PL)HUNGARIAN (HU)JAPANESE (JA)THAI (TH)ARABIC (AR)VIETNAMESE (VI)PERSIAN (FA)GREEK (EL)INDONESIAN (ID)ROMANIAN (RO)KOREAN (KO)FRENCH (FR)CZECH (CS)PORTUGUESE (PT)TURKISH (TR)
NotifyLog - One stop tool for events tracking and analyticsWorld’s First Multi-Token ISPO — By Genius X