Cardano (ADA) Yatırımcıları İçin Müjdeli Haber

3 months ago    160 views
Telegram LinkedIn
Genius Yield | Automated Yield optimizer on Cardano Blockchain

Cardano (ADA) topluluğu Alonzo güncellemesi için geri sayıma başladı. 13 Eylül tarihinde başlatılması planlanan güncelleme öncesi ağın yapısını ayakta tutan stake havuzları Alonzo düğümüne taşınmaya başlandı. Cardano ağını geliştiren Input Output Hong Kong (IOHK) şirketi, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bir duyuru ile havuzların taşınma işlemlerinin büyük ölçüde tamamlandığını açıkladı. Yapılan açıklamada havuzların %64’ünün taşındığı ve güncellemenin gerçekleşeceği tarihe kadar havuzların %80’inin taşınmış olacağının tahmin edildiği belirtiliyor. Cardano geliştiricileri, daha önce yapmış oldukları bir açıklamada, havuzların %70’inin taşınmasının güncellemeyi başlatmak için yeterli olacağını belirtmişti.

Cardano Alonzo Güncellemesi İçin Geri Sayım Başladı

Piyasa değerine göre en iyi kripto para birimleri arasında üçüncü sırada yer alan Cardano (ADA), tarihi bir geçiş aşamasına hazırlanıyor. Cardano geliştiricileri, blok zincir ekosistemine gelişmiş akıllı kontratlar eklemek için başlattığı Alonzo güncellemesinin son aşamasına giriyor. Yaz boyu süren çalışmalar sonucu tamamlanma aşamasına gelen projenin son aşamalarından biri stake havuzlarının taşınması. Proof of Stake (Hisse Kanıtı) işlem onaylama modeli ile çalışan Cardano ağında bu stake havuzları, işlemlerin onaylanmasında görev alıyor. IOHK tarafından yapılan açıklamada havuzların %64’ünün Alonzo düğümüne taşındığı belirtildi.

Cardano’da havuzların taşınmasıyla birlikte kripto para borsalarının yeni ağı desteklemek için işlemleri tamamlaması bekleniyor. IOHK tarafından yapılan açıklamada, ADA ticareti yapan onlarca kripto para borsasının büyük bir bölümünün Alonzo düğümü için işlemleri tamamladığı, ancak bir kısmının hala son adımları tamamlama evresinde olduğu belirtildi. Geçtiğimiz hafta 3 dolar barajını aşan ADA coin fiyatı şu anda 2,80 dolarda seyrediyor.

Alonzo Güncellemesi İçin Korkutucu İddialar

Cardano’da güncelleme öncesi heyecanlı bir bekleyiş sürerken, sosyal medya platformlarında ve Reddit forumunda bazı iddialar ortaya atıldı. IOHK yaz başında Alonzo güncellemesinin denenmesi için 500 platform seçti. Bu platformların yeni ağı test etmesinin ardından ağ halka açıldı ve dileyen tüm geliştiriciler ağda işlem yapmaya başladı. Cardano ağında çalışan Minswap adında bir merkeziyetsiz kripto para (DEX) platformu, yeni düğümde bazı sorunların yaşandığına dair ekran görüntüleri paylaştı. Bunun üzerine başlayan tartışma hızla yayıldı.

İddiaya göre Alonzo güncellemesinde kullanılan muhasebe modeli EUTOX, blok başına sadece bir işlem yapabiliyor. BU yüzden ağda çalışması planlanan merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarının işlevsiz olacağı belirtiliyor. Bu iddiaya karşılık Cardano ağında denenen bir diğer merkeziyetsiz uygulama olan SundaeSwap’in geliştiricileri blok başına yüzlerce işlem yapabildiklerini ve bu iddiaların asılsız olduğunu belirtti.

Bunun üzerine IOHK CEO’su Charles Hoskinson, kişisel YouTube kanalında yayınladığı bir video ile iddialara karşılık verdi. Alonzo düğümünün çalışma prensiplerini açıkladığı videosunun sonunda Hoskinson, Cardano ağının da Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere tüm diğer blok zincir ekosistemleri gibi sorunlarının olduğunu ve bu sorunların tamamen çözülebilmesi için daha onlarca yıl bekleneceğini ifade etti:

“Bitcoin’in gelişmesine yardımcı olan çok zeki yüzlerce insan bulunuyor. Aynı şekilde diğer ağlarda çalışan çok akıllı insanlar var. Ancak henüz tüm sorunları ortadan kaldıracak bir çözüme ulaşamadık. Cardano olarak bizim için en önemli olan şey güvenlik. Milyarlarca dolarlık bir ekosistemi inşa etmek ve bu ekosistem içinde organik adımlar atmak, forumlarda mesaj yazmakla aynı şey değil. Burada gerçek kodlar var. Yapılacak bir hatada verilen bütün emeklerin boşa gitme ihtimali var. Bu nedenle çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz.”

Hoskinson ayrıca, Cardano ekosisteminin büyümeye devam ettiğini belirtiyor. Tecrübeli CEO, yeni güncelleme sonrası ağa katılarak burada yeni platformlar üretecek geliştiricilerin, ekosistemi daha da ileri götürecek yeni fikirlerin ortaya çıkmasına yardımcı olacağını da ifade ediyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

Verlux is Building The Biggest Cross-Chain NFT Marketplace On The Cardano Blockchain - Join Seed Sale

BUY AFRIXX NFT - An African generative NFT project
The first NFT project to combine art and history, aiming to expand the knowledge of Africans and their history. BUY NFT NOW - https://afrixx.io/buy
Read the article in Beincrypto - TK
A decentralized Bison meme coin on cardano network
ADACASH - Earn passive income.