Cardano (ADA) w 2022 roku przewiduje 3 hard forki i rozwój smart kontraktów

Beincrypto/PL 4 months ago Report
Telegram LinkedIn

Szef Cardano, Charles Hoskinson, ma wielkie plany na 2022 rok dotyczące dApps, na które nie będzie szczędził kosztów.

Szef Cardano, Charles Hoskinson, przedstawił swów roadmap dla Cardano na 2022 rok w ostatnim vlogu edukacyjnym na YouTube. Głównym celem Hoskinsona było opracowanie rozszerzonego modelu smart kontraktów UTXO dla smart kontraktów na Cardano.

Cardano wspiera smart kontrakty od czasu hard forka Alonzo. Hoskinson rozróżnia sposób, w jaki pisane są smart kontrakty Bitcoina; sposób, w jaki pisane są smart kontrakty Ethereum Virtual Machine (EVM); oraz sposób, w jaki Cardano stara się zająć środkową pozycję.

Rozszerzalny model UTXO dla ADA w fazie rozwoju

Hoskinson omawia system UTXO w Bitcoinie. Smart kontrakty Bitcoina pisze się w języku zwanym Forth, który jest funkcjonalny z natury. Smart kontrakty zawierają funkcje, które działają na wejściach UTXO, aby dać wyjścia UTXO. Funkcje zawierają warunki zdefiniowane przez język, jak bardzo ekspresyjne mogą one być. Ekspresyjność języka jest zakresem idei, które mogą być reprezentowane i przekazywane w tym języku.

Jak poruszamy się wzdłuż spektrum od najmniej ekspresyjnego do najbardziej ekspresyjnego, znajdujemy środowiska programistyczne takie jak Java Virtual Machine, na której działa Minecraft, na najbardziej ekspresyjnym końcu. EVM znajduje się gdzieś blisko pełnej ekspresji, ale ma ograniczenia ekspresyjności ze względów bezpieczeństwa.

Cardano stara się znaleźć środek pomiędzy modelem smart kontraktu Bitcoina UTXO a modelem EVM i stworzyć rozszerzony model UTXO (eUTXO). Powód tego jest prosty:

Czy istnieją funkcje, których używa EVM, a które nie są konieczne dla aplikacji DeFi, za którą płacą użytkownicy EVM? Jeśli tak jest, można usunąć zbędne funkcje EVM, zachowując funkcjonalny paradygmat Bitcoina.

Nowy model Cardano właśnie to ma na celu.

Większość kodowania dla Cardano odbywa się przy użyciu języka programowania Haskell. Firma preferuje języki funkcjonalne ze względu na ich odporność na niejednoznaczność i błędy ludzkie, jakie można popełnić w innych językach. A także dlatego, że są one łatwiejsze do zweryfikowania z matematycznego punktu widzenia.

eUTXO ukończone do października, mówi Hoskinson

Hoskinson chce, aby znaczna część prac rozwojowych nad nowym modelem Eutxo została wykonana do października, i jest gotów nie szczędzić kosztów. W 2022 roku Cardano będzie przechodził trzy hard forki.

Jeden w lutym, jeden w czerwcu i jeden w październiku. Firma stojąca za Cardano, Input Output Global, zatrudnia 100 inżynierów zajmujących się budową różnych części nowego stosu oprogramowania i zaangażowała 15 firm zewnętrznych do dostarczenia kodu. Hoskinson uważa, że większość pracy naukowej już wykonano, a teraz pozostaje tylko kodowanie.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Original Source: https://beincrypto.pl/ambitny-roadmap-dla-cardano-ada-2022/

Disclaimer: Cardano Feed is a Decentralized News Aggregator that enables journalists, influencers, editors, publishers, websites and community members to share news about the Cardano Ecosystem. User must always do their own research and none of those articles are financial advices. The content is for informational purposes only and does not necessarily reflect our opinion.

Join Our Weekly Newsletter of Cardano

Your weekly dose of Cardano news straight to your inbox!
Genius X is launching its Initial Stake Pool Offering (ISPO) Starting on May 15, 2022
Revolutionize the business accelerator experience and provide unparalleled support for ambitious crypto startups, Genius X is raising funds through a public ISPO and helping foster innovation in the Cardano ecosystem. CLICK HERE!
READ THE ORIGINAL ARTICLE ON >> Beincrypto/PL