Logo
Cardano Ecosystem

BeInCrypto (TK)

11/24/2021

·

291 views


Cardano (ADA) ve NEAR Protocol Birleşiyor

Blok zincir teknolojisi gelişmeye devam ediyor. Bir süredir farklı blok zincir ağları arasında kurulan köprüler sayesinde ağlar arası bilgi ve token gönderimi mümkün. Ethereum rakipleri arasında gösterilen iki güçlü ekosistem, aralarında kurulan bir köprü ile güçlerini birleştireceklerini açıkladı. Köklü...

Cardano (ADA) ve NEAR Protocol Birleşiyor

Blok zincir teknolojisi gelişmeye devam ediyor. Bir süredir farklı blok zincir ağları arasında kurulan köprüler sayesinde ağlar arası bilgi ve token gönderimi mümkün. Ethereum rakipleri arasında gösterilen iki güçlü ekosistem, aralarında kurulan bir köprü ile güçlerini birleştireceklerini açıkladı. Köklü kripto para birimlerinden Cardano (ADA) ve kısa süre önce geliştiriciler için 700 milyon dolarlık bir hibe fonu açıklayan NEAR Protocol arasında bir köprü oluşturulacak. Köprüyü Cardano ekosisteminin yeni üyelerinden Ardana tasarlayacak. Bu platformdan yapılan açıklamaya göre, proje NEAR Protokol tarafından finanse edilecek.

NEAR’dan Kritik Cardano Yatırımı

NEAR Vakfı son dönemde platformu geliştirmek için kesenin ağzını sonuna kadar açtı. Kısa süre önce arka arkaya iki duyuru ile toplamda 800 milyon dolar değerinde bir geliştirici hibe fonu başlatan platform, şimdi de köklü blok zincir ağlarından Cardano ile arasında bir köprü oluşturmak üzere. Projeyi Cardano ağında faaliyet gösteren merkeziyetsiz finans (DeFi) projesi Ardana yürütecek.

Köprüler özellikle blok zincir ağlarındaki merkeziyetsiz finans platformlarını hedef alıyor. Bazı Oracle projeleri buna benzer hizmetler sunsa da köprüler doğrudan bağ kurarak çok hızlı ve güvenilir bir yapı oluşturuyor. Benzer köprüleri daha çok yeni nesil birinci katman ağları ile Ethereum arasında görüyoruz. Bunun son örneklerinden biri Avalanche (AVAX) ile Ethereum arasında kurulan köprü oldu. Intel tarafından dizayn edilen bu köprü, uzun bir süre önce duyurulmuş olmasına rağmen kısa zaman önce faaliyete geçti. Köprünün faliyete geçmesinin ardından AVAX fiyatında ciddi bir artış gözlendi. Duyurunun yapıldığı dönemde de AVAX fiyatı değer kazanmıştı.

Cardano’da Akıllı Sözleşmeler İş Başında

2 Eylül tarihinde 3 doları gören ADA fiyatı şu anda 1,79 dolardan işlem görüyor. Uzun bir süre ekosisteme akıllı kontratları getirmek için çaba harcayan Cardano geliştiricileri, bu yılın ortasında bu hedeflerine ulaştılar. Akıllı kontratların devreye girmesi ile çok sayıda proje başlatıldı. Bu projeler yavaş yavaş meyvelerini vermeye başlıyor. Ardana, bu ekosistemdeki ilk akıllı sözleşme platformlarından birisi. Platform, çok sayıda kurumsal şirket tarafından destekleniyor. Akıllı sözleşmeler sayesinde bu platformda ADA stake etmek mümkün. Bu sayede ekosistemde kilitli tutulan (TVL) ADA miktarında artış gerçekleşmesi hedefleniyor.

NEAR Protocol de aynı hedefi paylaşıyor. Birinci katman blok zincirleri, merkeziyetsiz yapısını ve güvenilirliğini garanti eden TVL miktarını artırmaya odaklandı. Merkeziyetsiz finans platformlarını analiz eden DeFiLlama’ya göre, şu anda tüm blok zincirlerinde bulunan toplam TVL miktarı 257 milyar doları buluyor. Bu rakamın 170 milyar doları Ethereum ağında bulunan DeFi’lerde tutuluyor. Solana (SOL), Binance Smart Chain (BSM) ve Avalanche (AVAX) 10 milyar doların üzerinde TVL miktarı ile Ethereum’u takip ediyor. Listede bir hayli gerilerde olan NEAR TVL miktarı 100 milyon dolar civarında.

Three Arrows Capital Ardana’yı Destekliyor

Hafta sonu ilginç bir çıkış yaparak Ethereum’u desteklemeyi bıraktığını açıklayan Three Arrows Capital CEO’su Zhu Su, bundan sonra farklı birinci katman blok zincir ağlarını destekleyeceğini duyurdu. Şirketin yatırım yaptığı platformlar arasında Avalanche ve Cardano da bulunuyor. Three Arrows Capital, kısa süre önce yapılan bir açıklama ile Ardana’yı desteklediğini belirtti.

Köprü hakkında henüz detaylı bir açıklama yapılmadı. Bu köprülerde genelde sarılmış ya da ayna kripto para birimleri kullanılıyor. Bu yeni üretilen tokenlar orijinalleri ile bağlantılı oluyor ve orijinalleri kendi ekosistemlerinde kilitli tutuluyor. Dolayısıyla yatırımcılar, kendi kripto para birimlerini tutarak diğer ekosistemde yer alan platformlardan faydalanabiliyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

AD

World’s First Multi-Token ISPO — By Genius X - Starts on 12th of September, epoch 363!

Genius X, a revolutionary launchpad and business accelerator helping Web3 startups attain speed, scale, and edge, is thrilled to announce the world’s first Multi-Token ISPO.I WANT TO KNOW MORE!


Read Original Article on BeInCrypto (TK)

ORIGINAL SOURCE

https://beincrypto.com.tr/cardano-ada-ve...

Disclaimer: Cardano Feed is a Decentralized News Aggregator that enables journalists, influencers, editors, publishers, websites and community members to share news about the Cardano Ecosystem. User must always do their own research and none of those articles are financial advices. The content is for informational purposes only and does not necessarily reflect our opinion.


NotifyLog - One stop tool for events tracking and analytics

More from BeInCrypto (TK)

See more
Bir Web3 Projesi Daha Battı: Fiyat Sıfıra Gidiyor
BeInCrypto (TK)
Bir Web3 Projesi Daha Battı: Fiyat Sıfıra Gidiyor

11/24/2022

·

2 views

Related News

See more
WingRiders Governance Token

Featured News

See more    DEFAULTENGLISH (EN)SPANISH (ES)RUSSIAN (RU)GERMAN (DE)ITALIAN (IT)POLISH (PL)HUNGARIAN (HU)JAPANESE (JA)THAI (TH)ARABIC (AR)VIETNAMESE (VI)PERSIAN (FA)GREEK (EL)INDONESIAN (ID)ROMANIAN (RO)KOREAN (KO)FRENCH (FR)CZECH (CS)PORTUGUESE (PT)TURKISH (TR)
NotifyLog - One stop tool for events tracking and analyticsWorld’s First Multi-Token ISPO — By Genius X